Czy warto kupić dziecku kreatywne zabawki?

przez admin
Kreatywne zabawki

Dzieci uwielbiają się bawić, bo w ten sposób się uczą i zdobywają nowe umiejętności. Co im kupować, by się dobrze rozwijały? Propozycji jest wiele. Warto sięgać po zabawki kreatywne, dostosować je do wieku oraz predyspozycji dziecka. Co ciekawe, tutaj sprawdzi się zasada ”mniej znaczy więcej”. Zbyt duża ilość zabawek zamiast zachęcać do kreatywnych zachowań zadziała przytłaczająco.

Kreatywne zabawki, czyli jakie?

Rodzice bardzo często czują się zagubieni, bo kupno zabawek nie jest takie proste jak się może wydawać. Sklepowe półki aż uginają się od nich, ale nie jest sztuką kupienie pierwszej z brzegu. Lepiej przemyśleć zakup i wybrać coś, co naprawdę się przyda. Nie chodzi o to, by przebodźcować dziecko interaktywnymi zabawkami. Maluch ma poprzez to, co dostanie szukać nowych rozwiązań, nowych sposobów na zabawę. Im prostsza forma zabawki tym lepiej. Prosta forma przedmiotów sprawia, że dziecko będzie musiało uaktywnić swoją wyobraźnię, a stąd już blisko do rozwoju kreatywności. Nie wolno narzucać tego jak ma korzystać z zabawki. Musi mieć w tej kwestii nieograniczoną swobodę.

Do zabawek kreatywnych zalicza się wszelkiego rodzaju klocki, od drewnianych po popularne Lego. Stymulują rozwój dziecka i pozwalają mu korzystać z nich na wiele sposobów. Mogą służyć do budowy domów, zamków, przeróżnych konstrukcji jednocześnie inspirować do nowych zabaw.

Kreatywne są również zabawy plastyczne, rysowanie, malowanie, wycinanie z papieru. Ważne, by dziecku nie narzucać swoich wizji. Ona ma samo wymyślać, co chce odtwarzać poprzez własne dzieła plastyczne. Na pewno każdy maluch uwielbia mazaki, kredki czy farby. Zamiast kupować gotową kartkę okolicznościową, lepiej poprosić, by wykonało ją dziecko.

Lepienie z plasteliny jest bardzo rozwijające. Dziecko może odwzorowywać to, co zna np. owoce, drzewa, zwierzęta, przedmioty. Można mu kupić specjalny zestaw modeliny, gdzie np. zrobi z niej lody na patyku.

Kreatywne są również m.in. układanki, puzzle czy biżuteria do projektowania.

Mniej zabawek, więcej kreatywności

Najszczęśliwsze dziecko świata w wyobrażeniu wielu rodziców posiada wszystko, czego zapragnie. Łącznie z najpopularniejszymi i najnowszymi zabawkami na czele. Jednak nie tędy droga. Mały człowiek czuje się przytłoczony prawdziwą górą zabawek, w efekcie nie wykorzystuje ich potencjału, marnuje też swój. Zamiast kreatywności pojawia się w takiej sytuacji przytłoczenie. Lepiej by dziecko nadawało zabawkom nowe znaczenie, szukało nowych zastosowań i zabaw podczas których je wykorzysta.

W grupie raźniej

Dzieci lubią dzieci i potrzebują ich do rozwoju. Wspólne zabawy owocują poszerzaniem horyzontów myślowych poprzez wymianę doświadczenia. Wystarczy przyjrzeć się bawiącym maluchom. Nadają przedmiotom nowe znaczenie i tak np. drewniana tabliczka na potrzebę zabawy może udawać telefon, a czapka z daszkiem na niby staje się strażackim hełmem, gdy akurat oryginalnego brak w pobliżu. Dając dzieciom kreatywne zabawki dbamy o ich rozwój. Warto zainwestować np. w teatrzyk kukiełkowy, przeróżne stroje do wcielania się w bajkowe postacie czy zabawki uczące odtwarzania ról społecznych. Tutaj sprawdzą się np. zabawkowa kuchnia, sklepowy stragan czy kasa fiskalna. Nie należy podsuwać najmłodszym gotowych scenariuszy na zabawę, a pozwolić im się wykazać. Na tym właśnie polega pobudzanie kreatywnych zachowań.

Podsumowując, warto sięgać po kreatywne zabawki dla dziecka. Dzięki nim najmłodsi stają się otwarci, bardziej pewni siebie i gotowi do działania. Pamiętajmy, że z kreatywnego dziecka wyrośnie kreatywny dorosły. Ta cecha jest przydatna przez całe życie, zarówno na gruncie rodzinnym, jak i zawodowym.

You may also like