Czy warto kupić fototapetę do pokoju małego dziecka?

przez admin
Fototapeta w pokoju dziecięcym

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, od razu chce się dać mu poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Oprócz najbliższego otoczenia dziecka, to również pokój, w którym śpi, bawi się i rozwija, może mu je zapewnić. Dlatego warto stworzyć w pokoju przestrzeń, która będzie przyjazna dziecku i do której będzie chciało wracać. Aranżacja wnętrza pokoju dziecka to nie lada wyzwanie, więc ciekawym rozwiązaniem byłaby fototapeta.

Zalety tapet w pokoju dziecięcym

Fototapeta jest drukowana na papierze lateksowym, dlatego jest gładka oraz odporna na wilgoć. Wylanie na nią wody nie spowoduje natychmiastowego zamoczenia jej, wystarczy delikatnie przetrzeć mokre miejsce szmatką. Ponadto można nakleić w pokoju więcej niż jedną fototapetę. Jest ona dobrym rozwiązaniem, jeśli chce się uniknąć długich godzin poświęconych malowaniu ścian, ponieważ jest łatwa w aplikacji. Oprócz tego dodaje przestrzeni, szczególnie w wąskich i małych pomieszczeniach. Wysuwa się na pierwszy plan, co może spowodować, że zbędny będzie zakup większej ilości dekoracji do pokoju dziecka. Może stworzyć klimat, który jest bliski dziecku – jeśli ma ulubioną bajkę, warto poszukać dla niego fototapet z postaciami z niej, jeśli uwielbia pływać, można zastanowić się nad fototapetą z wodnym światem. Możliwości jest wiele, a każda z nich ma potencjał na rozwinięcie wyobraźni i stymulowanie rozwoju dziecka. 

Wady tapet w pokoju dziecięcym

Główną, choć nie jedyną wadą fototapet jest łatwość w ich odrywaniu. Dziecko może zniszczyć tapetę skubiąc ją lub rzucając w nią zabawką i wtedy konieczna będzie jej wymiana. Warto zainwestować w dobrej jakości tapetę, która nie rozerwie się podczas zabawy. Warto również postawić na dekoracyjny minimalizm, jeśli zdecydowało się na zakup fototapety, ponieważ jest ona wysuwającym się na pierwszy plan dekorem. 

Tapeta do pokoju dziewczynki

Nie zawsze cały pokój dziewczynki musi być słodki jak cukierki. Etap fascynacji odcieniami różu występuje w nich najczęściej między 2. a 4. rokiem życia. Ważne jest, aby kierować się upodobaniami dziecka, aby czuło się dobrze w miejscu, w którym spędza najwięcej czasu. Ciekawym pomysłem na ozdobienie ścian pokoju dla dziewczynki są drobne wzorki, takie jak gwiazdki czy kropki, ale również kwiaty, motyle i serca.  

Tapety do pokoju chłopca

Tak samo jak w przypadku dziewczynek, przy wyborze tapety należy kierować się zainteresowaniami chłopca. Najczęstszym motywem tapet do pokojów chłopięcych jest auto, samolot, pociąg, piłka czy dinozaur. Nie należy również zapominać o motywie przestrzeni kosmicznej i wszystkim, co z nią związane: ufoludki, planety, rakiety.

Podsumowanie

Fototapeta jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chce się wprowadzić zmianę w pokoju dziecka i przy tym nie spędzić na jej wprowadzaniu wielu godzin. Ponadto:

  • tworzy wyjątkowy klimat,
  • rozwija wyobraźnię,
  • dodaje przestrzeni,
  • potrafi zastąpić dodatkowe dekoracje,
  • jest łatwa w aplikacji,
  • jest usuwalna,
  • ma gładką powierzchnię,
  • jest odporna na wilgoć.

Wybierając tapetę do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na materiał jej wykonania. Nie powinna zawierać winylu ani innych szkodliwych substancji czy barwników. Tusz, który został użyty do stworzenia fototapety powinien być bezwonny i ekologiczny. Warto zwrócić uwagę, czy tapeta dla dziecka ma odpowiedni atesty bezpieczeństwa. 

Przy wyborze należy kierować się gustem własnym i dziecka, a oprócz tego należy pamiętać, że niektóre tapety mogą optycznie zwiększyć przestrzeń, a inne ją zmniejszyć. Jasny kolor sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, a ciemny optycznie zmniejsza pokój. Wybór jest szeroki i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

You may also like