Jak przygotować kącik dla noworodka?

przez admin
Pokój dziecięcy

Czas, kiedy rodzice oczekują na narodziny dziecka go moment nieznanych doświadczeń, nie tylko dla mamy, ale również i dla taty. Wówczas para jeszcze bardziej się do siebie zbliża, gdyż wszelkie sprawy zaczynają schodzić na dalszy plan, zaś na piedestale pojawia się tematyka związana z narodzinami nowego członka rodziny. Rodzice wymieniają się doświadczeniami, inspiracjami, poradami, czerpią opinie z różnych stron, żeby ich dziecko miało, to co jest dla niego najlepsze. Sporo czasu spędzają na przygotowaniu wymarzonego pomieszczenia dla maluszka. Urządzenie tego jedynego w swoim rodzaju, prześlicznego kącika dla niemowlaka, nie zawsze jest takie łatwe. W poniższym artykule podpowiemy, jak przygotować kącik dla noworodka.

Warto wykazać się sprytem 

Umeblowanie niewielkiego mieszkania wymagać będzie zastawiania sprytnych pomysłów i trików. Celem poszukania oryginalnych metod na zmaksymalizowanie małej przestrzeni, warto odwiedzić strony internetowe o tematyce wnętrzarskiej, gdzie nierzadko ukazywane są projekty niewielkich, niemniej jednak bardzo funkcjonalnie urządzonych mieszkań. Poszukując wyposażenia dla malucha, lepiej stawiać na to dwa w jednym. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Jeżeli nie ma się miejsca, lepiej nie kupować łóżeczka, jak i osobnej komody służącej do przewijania, gdyż dwa meble będą zajmować dużo więcej miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas łóżeczko wraz z nakładanym na niego przewijakiem, gdyż nakładka jest miękka, posiada uniesione brzegi, które skutecznie zapobiegają upadkowi maluszka, posiada także założone bolce opierające się o ramę łóżka i unieruchamiające przewijak. 

Mądrze zaplanowane przemeblowanie 

Zanim przemebluje się pokój, warto spróbować rozrysować go na kartce, uwzględniając przy tym zmierzenie mebli, które się posiada i tych, które zamierza się dopiero kupić. Wszystko powinno zostać rozrysowane w taki sposób, aby się zmieściło w danym pomieszczeniu. Należy mieć także na uwadze fakt, iż kącik dla noworodka, powinien być właściwie przemyślany: 

  • szafka, w której ułożone będą rzeczy dla dziecka, winna znaleźć się niedaleko przewijaka, żeby rodzic nie musiał zostawiać maluszka samego, sięgając przykładowo po ubranie, którego zapomniał, 
  • łóżko rodzica powinno stać możliwie jak najbliżej łóżeczka, celem ułatwienia mu nocnego wstawania do noworodka,
  • noworodek nie powinien spać zbyt blisko kaloryfera czy okna, aby nie wiało na niego chłodne powietrze przedostające się przez szpary, ale też i nie buchało ciepło grzejników,
  • meble powinny stać przy ścianach, zaś środek pokoju, można przeznaczyć na matę edukacyjną dla malucha. 

Segregacja i porządek 

Za urządzanie kącika dla noworodka, warto zabrać się odpowiednio wcześniej. Po pierwsze – zwykłe porządki mogą zająć sporo czasu. Po drugie – im mniejszy brzuszek u kobiety, tym łatwiej jest się jej krzątać po mieszkaniu. Trzeba jednakże pamiętać, żeby przemieszczanie zbyt ciężkich przedmiotów, a już z pewnością przesuwanie mebli, pozostawić mężczyźnie. Lepiej wcześniej zastanowić się, które spośród rzeczy znajdujących się w mieszkaniu, można wynieść na śmietnik, a które lepiej zapakować i zanieść na przykład na strych czy do piwnicy. 

Na pewno w domu znajdują się ubrania, których rodzice już nie noszą, bibeloty zajmujące sporo miejsca – najlepiej wystawić je na sprzedaż, albo oddać potrzebującym. Płyty albo książki, z którymi jest się związanym, można umieścić na pewien czas w kartonach. Ich miejsce zajmą pieluszki, smoczki, butelki, grzechotki, czy też inne niezbędne akcesoria dla niemowlęcia. 

You may also like