Jak wrócić do dobrej formy po porodzie?

przez admin
Dobra forma po porodzie

W następstwie ciąży i późniejszego porodu, organizm świeżo upieczonej matki potrzebuje czasu, by wrócić do swojego pierwotnego stanu. Taki okres nazywamy połogiem, może trwać on do 6 tygodni. W trakcie jego trwania ciało odpowiednio reguluje gospodarkę hormonalną, zmianom ulegają także układ krążenia i narządy płciowe kobiety. Ważne jest, by przez cały ten czas trzymać się kilku kluczowych zasad, które pomogą wpłynąć na szybką regenerację organizmu po porodzie.

Odpowiednia aktywność fizyczna

Kobiety będące w połogu mogą w pewien sposób wpłynąć na szybsze dojście do siebie po przebytym porodzie. Z pewnością doskonałym pomysłem okaże się być konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Pomoże on w odpowiedni sposób zadbać o prawidłowe metody wspomagające „powrót ciała do normalności”. Fizjoterapeuta jest w posiadaniu niezbędnej specjalistycznej wiedzy, która pomoże mu w dobraniu ćwiczeń rehabilitacyjnych dla świeżo upieczonych mam. Ćwiczenia te skutecznie wspomogą pracę organizmu i pozwolą na jego szybszą regenerację

Ważne jest to, by bezpośrednio po porodzie nie wracać od razu do bardzo wymagających ćwiczeń fizycznych. Należy ich unikać, bowiem mogą mieć one niekorzystny wpływ na organizm i zarazem przyczynić się do wystąpienia różnego rodzaju schorzeń, takich jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • nietrzymanie moczu, 
  • rozejście mięśnia prostego brzucha,
  • obniżenie narządów miednicy.

Warto skupić się na mało obciążających ćwiczeniach rehabilitacyjnych poleconych przez fizjoterapeutę. W ich skład mogą wchodzić aktywności oddechowe, ćwiczenia zakrzepowe lub też aktywizacja mięśni głębokich. 

Odpowiednia regeneracja narządów rozrodczych

Jak szybko zregenerować organizm po porodzie? Na pewno bardzo pomocne okażą się odpowiednie metody pozwalające lepiej zadbać o narządy rozrodcze. Wysoki trud włożony w poród często kończy się dla kobiety bolesnymi konsekwencjami, a w niektórych przypadkach powoduje uszkodzenia błony śluzowej i kontuzje krocza. Istotne w tym czasie jest zadbanie o prawidłowe gojenie się powstałych z tych powodów ran.

Nieopisaną pomocą może okazać się żel na bazie kwasu hialuronowego. Wspomaga on procesy odpowiadające za regeneracje powstałych urazów i ran. W kontekście przyspieszenia regeneracji organizmu kobiety po porodzie jest to naprawdę jedna z najważniejszych i najbardziej skutecznych rzeczy. Ponadto żel ten nawilża pochwę, dzięki czemu wpływa dobroczynnie na samopoczucie kobiety.

Higiena piersi i narządów rozrodczych

Szczególnie ważne podczas połogu jest odpowiednie dbanie o higienę piersi i narządów rozrodczych. Systematyczne podmywanie sutków i używanie maści z lanoliną wpłynie pozytywnie na ich stan i pozwoli na szybszą regenerację.

Równie ważne okazuje się być dbanie o odpowiednią czystość narządów rozrodczych. W trakcie trwania połogu bardzo łatwo jest złapać infekcję, wobec tego tak istotne jest to, by kobiety dbały o swoje krocze nosząc przewiewną bieliznę czy też nie używając tamponów. Pozwoli to uniknąć wielu komplikacji, do których zalicza się również zakażenie macicy.

Podsumowanie

Okres po porodzie jest bardzo specyficzny dla kobiety i może sprawić nie lada trudności. Różne uciążliwe niedogodności czekają na każdym kroku, ciało potrzebuje czasu i odpowiedniego traktowania by dojść do siebie. Z tego względu trzeba pamiętać o odpowiednich zasadach, które pozwolą na szybsze zregenerowanie się organizmu po porodzie. Stosowanie się do nich pozwoli uniknąć wszelkiego rodzaju schorzeń oraz jednocześnie sprawi, że cały proces „powrotu do normalności” okaże się znacznie szybszy i mniej problematyczny.

You may also like