Jaka farbę wybrać do pokoju dziecka?

przez admin
Malowanie pokoju dziecka

Ogromny wybór farb daje wiele możliwości, jednak którą wybrać, by dziecko było bezpieczne? Kolor? Odporność na zabrudzenia? Warto zwrócić uwagę kilka ważnych elementów, by nasza pociecha czuła się komfortowo w swoim pokoju.

Małe księżniczki, sportowcy, kierowcy rajdowi, konie, kwiaty, ciężarówki, rowery, postacie z baśni i bajek. Piękny, pełen barw świat stworzony dla Twojego dziecka. Kolor to nie wszystko, ważne by Twoja pociecha w swoim pokoiku była bezpieczna.

Urządzając pokój dziecięcy często rodzice zastanawiają się nad kolorami, wystrojem, stylem mebli czy też wzorem dywanu na podłodze. Każdy pokoik dziecka to miejsce bardzo charakterystyczne w każdym domu. Wciąż niewielu osobom przez głowę przechodzi myśl, czy użyte farby są bezpieczne dla malucha, czy nie wywołują alergii, a także czy ze ścian szybko będzie można usunąć zabrudzenia.

Wybór odpowiedniej farby

Różnorodność produktów na rynku jest ogromna, etykiety to cenne źródło wielu informacji. Wybierając odpowiedni preparat warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Cena jest ważna, jednak zdrowie jeszcze ważniejsze. Czasem warto dobrze przemyśleć wybór, niż borykać się z wieloma trudnościami, szczególnie gdy problemy pojawiają się każdego następnego dnia.

Zdrowie 

Najważniejszy czynnik, farby do dziecięcego pokoju powinny być wybierane z dużą starannością, nie mogą one w swoim składzie posiadać szkodliwych substancji, szczególnie tych, które stopniowo się ulatniają, a następnie przenikają do niezbyt odpornego, małego organizmu. Jednym z pierwszych objawów jest oczywiście podrażnienie a nawet i uczulenie. Wśród tych, których należy unikać warto wziąć pod uwagę aceton, węglowodory aromatyczne i alifatyczne oraz 4-fenylocykloheksen. Nazwy substancji często nie mówią rodzicom zbyt wiele, z tego też powodu warto zwrócić uwagę na certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 

Wybierając farbę warto unikać także ścian ozdobnych, w zagłębieniach struktury może gromadzić się niepotrzebny brud i kurz, a to kolejny krok do reakcji alergicznych. 

Łatwość użytkowania

Kolejny punkt dotyczy po prostu zachowania czystości, najkorzystniejszym rozwiązaniem będą farby zmywalne, z których powierzchni z łatwością będzie można usunąć “dzieła sztuki”.  Szorowanie i zmywanie często bywa na porządku dziennym, aby zachować ładny efekt dziecięcego pokoju warto zadbać o ten szczegół.

Barwa

Najczęściej na remont decydują się rodzice przed narodzinami dziecka, najlepiej prezentującym się kolorem w pokoju niemowlaka są oczywiście barwy spokojne, pastelowe, ciepłe. Warto remont odpowiednio wcześnie przeprowadzić, by wszystkie elementy wykończenia zdążyły dobrze wyschnąć. 

Z czasem rodzice dojrzewają do odświeżenia pokoju, przedszkolak to coś więcej, dzieci w tym wieku lubią urozmaicenia, warto wprowadzić odpowiednie akcenty, które ożywią pomieszczenie. To zaledwie namiastka przydatnych informacji, zgłębiając temat można napotkać wiele ciekawych porad, które mają ogromny wpływ na rozwój naszego dziecka. 

Pokój dziecka w innych kolorach

Pociecha z czasem staje się coraz większa, bardziej wymagająca, która chce sama decydować o swojej przestrzeni. Z niemowlakiem czy też przedszkolakiem można coś wynegocjować, tak ze starszym dzieckiem bywa dużo trudniej. Starszy wiek to oczywiście sprecyzowane zainteresowania, najczęściej odzwierciedlane na ścianach dzieci. Warto pomyśleć o zmianie, powierzchnie można urozmaicić stosując wzory, które można odmalować wykorzystując szablony, dekoracyjne pieczątki. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie interesujących krawędzi, z pomocą tutaj przyjdzie taśma malarska. 

Rodzice znają najlepiej swoje dzieci, jednak wspólna rozmowa pozwoli dobrać odpowiedni kolor, styl, a łącząc pozostałe elementy jak antyalergiczność i zmywalność otrzymamy odpowiedź na pytanie jaką farbę wybrać do pokoju dziecka

You may also like