Jaki materac dla noworodka wybrać?

przez admin
Materac dla niemowlaka

Noworodek spędza praktycznie większość dnia oraz nocy w łóżeczku. Z tego względu warto zapewnić mu spokojny i komfortowy sen, poprzez wybranie odpowiedniego materacu. Wysokiej jakości materac wpłynie nie tylko na wygodę niemowlaka, ale także na jego zdrowia. Odpowiednio dobrany produkt pomoże zapobiec problemom z kręgosłupem. Modele dostępne na rynku różnią się rodzajem tworzywa, konstrukcją czy też typem pokrowca. Jaki materac dla noworodka wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając materac dla noworodka?

1. Bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności rodzic powinien zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wybranego modelu. Musi on posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, ponad powinien być wykonany jedynie z całkowicie bezpiecznych surowców. Istotnym atestem jest Oeko-tex Standard 100, dobrze, jeśli została wydana również pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka.

2. Rozmiar

Kolejny istotny parametr. Rozmiar musi być dopasowany do wymiaru łóżeczka. Zazwyczaj dostępne są rozmiary 140 × 70 i 120 × 60, które idealnie pasują do dziecięcych łóżeczek. Rodzic powinien kierować się zasadą, że materac musi być zawsze dłuższy minimum 20 cm od dziecka.

3. Twardość

Ważna jest również twardość materaca dla noworodka. Według pediatrów najlepszym rozwiązaniem jest zakup średniotwardego modelu bezstrefowego. Na twardość materaca wpływa gęstość danego modelu. Lepszą opcją jest cienki materac z odpowiednio zagęszczonego materiały, aniżeli gruby wykonany z tworzywa o małej gęstości. Materac dla noworodka nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musu przede wszystkim zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Najlepiej sięgać po modele elastyczne, które idealnie dopasują się do ciała dziecka.

4. Rodzaj pokrowca

Nie bez znaczenia jest również rodzaj pokrowca. Najlepiej, jeśli będzie wykonany z materiałów syntetycznych, bawełny albo frotte. Dobrze, jeśli ma właściwości antyalergiczne i pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Na pokrowiec warto zakupić ochraniacz, którego można z łatwością ściągnąć i wyprać.

Czym odznacza się idealny materac dla noworodka?

Materac dla noworodka musi spełniać pewne warunki, aby uznać go za bezpiecznego dla małego dziecka. Materac powinien być przede wszystkim:

  • wyposażony we wkład, zapewniający odpowiednią temperaturę ciała dziecka, poprzez odpowiednią wentylację
  • odpowiednio dopasowany do wzrostu dziecka
  • wyprodukowany z bezpiecznych i dobrze przebadanych materiałów
  • wykonany z miękkiego w dotyku materiału antyalergicznego
  • odpowiednio twardy, przez co wszystkie partie ciała dziecka będą dobrze podparcie w trakcie snu
  • elastyczny
  • wyposażony w pokrowiec

Jaki materac dla noworodka wybrać- sprężynowy kieszeniowy, czy może piankowy?

W ofercie producentów znajduje się wiele propozycji, a wśród nich materace z pianek i sprężynowo kieszeniowe. Najczęściej polecane są jednak modele termoplastyczne z pianki. Modele piankowe uginają się pod wpływem wywieranego na nie nacisku, przez co doskonale dopasowuje się do ciała niemowlaka, pozwalając na jego ergonomiczną pozycję. Oprócz tego jest ona miękka i zapewnia doskonały komfort snu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Materace piankowe są lekkie, szybko schną, są także odpowiednia dla alergików. Pianka nie tworzy środowiska rozwoju dla grzybów czy bakterii. Producenci do ich produkcji korzystają często z pianki lateksowej, która znalazła zastosowanie również jako dodatek w materacu sprężynowym. Materac dla noworodka musi być idealnie dopasowany do jego potrzeb, tylko wtedy zapewni mu wysoką jakość odpoczynku.

You may also like