Na co zwrócić uwagę wybierając łóżeczko?

przez admin
łóżeczko

Przygotowując wyprawkę dla swojego dziecka, które ma już niedługo przyjść na świat, rodzice nierzadko nie mają pojęcia, od czego należy zacząć. Przepiękne wzory i kolory, potrafią przyprawić o zawrót głowy, a nie to jest najbardziej istotne. Kolorystyka jest niewątpliwie ważna – pozwala na dobranie łóżeczka do całości wnętrza. Piękne barwy łóżeczek dla maluszków sprawiają, iż dziecięcy pokoik jest przyjemniejszy, przytulny i cieplejszy, ale na to tak naprawdę powinno się zwracać uwagę, dokonując zakupu łóżeczka? 

Pierwszym kryterium będzie niewątpliwie cena

Z uwagi na budżet, którym dysponuje rodzic, na pewno będzie się on poruszał po różnych miejscach w internecie i sklepach stacjonarnych. Ceny najbardziej popularnych modeli, wahają się w zakresie 150-100 złotych za pojedyncze łóżeczko (w większości przypadków w cenę, nie jest wliczony materac). Większość rodziców woli nie przepłacać, jednocześnie zyskując funkcjonalne miejsce do spania dla nowo narodzonego dziecka. Ostatecznie za łóżeczko można zapłacić nie więcej niż 300 złotych. 

Kolor 

Kolejną pozornie nieistotną kwestią, jest barwa łóżeczka. Lepiej zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli nie kupuje się zestawu mebelków, zaś wyłącznie pojedyncze elementy. Wbrew temu, co może się wydawać, najbardziej popularny biały kolor, może być jednym spośród najtrudniejszych do dopasowania. Niewątpliwie rodzic musi wybierać tylko modele zawierające odpowiednie atesty. Właściwe testy w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, użyte farby, dopuszczalna waga dziecka, elementy łączące całe łóżeczko, czy też użyte kleje i farby. Jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, lepiej nie ryzykować. 

Rozmiar 

Typowe łóżeczka dla niemowląt, spotykane są w dwóch różnych rozmiarach. Pierwsze ma wymiary 60×120 cm, zaś drugie 70×140 cm. Popularne są także łóżeczka dostawne, kosz Mojżesza, czy też kołyska o wymiarach 40×90 cm. Te łóżeczka o minimalnych wymiarach, bardzo dobrze sprawdza się przez pierwsze 8 miesięcy. Kiedy dziecko zacznie już siadać, najlepiej jest przenieść je do łóżeczka dla niemowląt mającego wysokie boki, dzięki temu maluszek w razie czego nie wypadnie. 

To, jakie wymiary łóżeczka rodzic powinien wybrać, zależne jest z pewnością od tego, jak długi czas maluch ma w nim spać. Jeśli rodzice planują następne dziecko, zaś maluszek około 3 roku życia, ma przenieść się do większego łóżka, to warto przemyśleć kwestię wymiaru 60×120 cm. Ważne jest także to, gdzie to łóżeczko będzie postawione. Czy w pokoiku dziecka czy też może w sypialni, gdzie śpią rodzice. Jeżeli ma się w zamiarze zakup całego zestawu dla malucha czyli łóżeczko mające szufladę, całe wyposażenie i mebelki, które będą towarzyszyć dziecku do 6 roku życia, warto jest zdecydowanie wybierać większy wymiar, czyli 70×140 cm. Jeżeli zaś ograniczeniem jest powierzchnia pomieszczenia, to rodzic nie powinien się w ogóle zastanawiać. Łóżeczko o wymiarach 60×120 cm, posłuży maluchowi, nawet do 4 roku życia.  

Możliwość regulacji wysokości

Według badaczy, łóżeczko dziecięce powinno mieć 3 stopnie regulacji wysokości (w przypadku noworodka to około 30 cm, dla dziecka stojącego już w łóżeczku, to min. 60 cm). Niestety, w przypadku większości modeli łóżeczek, nie ma mowy o takim zakresie regulacji. 

Dodatki 

Do każdego łóżeczka niemowlęcego rodzice, mogą dokupić między innymi takie akcesoria, jak: 

  • baldachim,
  • przewijak dla niemowlaka,
  • organizer do łóżeczka z wieloma przegródkami,
  • ochraniacz na łóżeczko,
  • ochraniacz na szczebelki. 

You may also like