Zabawki sensoryczne. Dlaczego warto kupić je dziecku?

przez admin
Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to najlepszy rodzaj zabawek dla dziecka w każdym wieku. Korzystanie z nich wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój wszystkich zmysłów dziecka. Ponadto zabawki tego rodzaju zapewniają doskonałą rozrywkę i pozwalają dziecku odkrywać otaczający je świat. 

Zalety zabawek sensorycznych

Głównym zadaniem zabawek sensorycznych jest wspieranie prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka już od pierwszych dni życia. Mogą one wpływać na stymulację jednego lub kilku zmysłów jednocześnie. Dzięki nim niemowlęta stopniowo uczą się odbierania i interpretowania bodźców napływających z najbliższego otoczenia. Codzienne używanie takich zabawek wpływa pozytywnie na rozwój koncentracji i spostrzegawczości. Zabawy sensoryczne uczą dziecko prawidłowego chwytania przedmiotów oraz poprawiają zdolności manualne. Zabawki sensoryczne wykonane są z materiałów różniących się fakturą i teksturą. W jednej zabawce można znaleźć powierzchnie gładkie, pluszowe oraz szorstkie, co pozwala rozwijać zmysł dotyku. Najczęściej wyposażone są również w błyszczące i świecące elementy oraz wykonane są w kontrastowych barwach. Dodatkowo wiele z nich wydaje szeleszczące dźwięki, które przykuwają uwagę dziecka. Zabawki sensoryczne to jednak nie tylko nauka i rozwój, ale przede wszystkim doskonała zabawa dla dziecka niezależnie od jego wieku. Niemowlęta z radością eksplorują swoje otoczenie poprzez gryzienie, słuchanie czy patrzenie, a do tego zabawki sensoryczne sprawdzają się idealnie. Dla starszych dzieci zabawy sensoryczne są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Zabawki służące do integracji sensorycznej należy dostosować do wieku dziecka. W sklepach można kupić zabawki dla niemowląt oraz zabawki dla starszych dzieci. Zabawki dla niemowląt powinny być łatwe do utrzymania w czystości oraz wykonane z bezpiecznych materiałów, ponieważ niemowlęta uwielbiają wszystko brać do ust. Warto zwrócić uwagę, by taka zabawka była wykonana w kontrastowych barwach, ponieważ niemowlęta widzą tylko wyraźne zestawienia kolorystyczne. W pierwszym półroczu życia warto sięgać po zabawki sensoryczne, które stymulują tylko jeden zmysł po to, by uniknąć przebodźcowania malucha.

Wśród produktów dla niemowląt można wymienić:

 • kostki sensoryczne,
 • zawieszki do wózka i łóżeczka,
 • książeczki kontrastowe,
 • grzechotki i gryzaki,
 • przytulanki,
 • maty edukacyjne,
 • projektory,
 • karuzele,
 • szumiące zabawki.

Dla starszych dzieci spokojnie można sięgnąć po zabawki sensoryczne, które oddziałują na kilka zmysłów. Dla nich przeznaczone są:

 • produkty plastyczne: ciastolina, modelina, piasek kinetyczny,
 • instrumenty muzyczne: bębenek, tamburyn, cymbałki,
 • klocki sensoryczne,
 • puzzle tradycyjne i puzzle dźwiękowe,
 • labirynty sensoryczne,
 • piłeczki o różnych fakturach.

Domowe zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne rozwijające zmysły można z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu. Można zainspirować się gotowymi zabawkami oferowanymi w sklepach lub skorzystać z poradników dostępnych w Internecie. Maluchy uwielbiają bawić się tym, co znajdują w swoim otoczeniu. Interesują się butelkami z wodą, kablami, pilotami, opakowaniami po jedzeniu, woreczkami z ryżem czy kaszą. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w plastikowej butelce lub woreczku strunowym produktów o różne wadze i strukturze i wręczenie ich dziecku, lub przyklejenie ich do podłogi. Do środka możesz wrzucić np. kolorowe guziki, fasolę, ryż, ziarna, makaron. Do zabawy możesz wykorzystać balony, kolorowe tasiemki, skrawki materiałów o różnych fakturach. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się też tablice manipulacyjne, na których umieszcza się przedmioty, którymi z reguły nie pozwalamy bawić się dzieciom. Możesz na niej umieścić kable, piloty, paski, zasuwki, gniazdka, sznurówki, tasiemki i wszystko, co wzbudza zainteresowanie najmłodszych. Najważniejsze, by wszystkie zabawki sensoryczne wykonane w domu były dla dziecka bezpieczne.

You may also like