Jak oduczyć dziecko używać smoczka?

przez Agnieszka
Jak oduczyć dziecko smoczka

Małe dzieci odczuwają silną potrzebę ssania, która tylko niekiedy samoistnie przemija. Smoczek uspokaja, pociesza i pomaga maluszkowi zasnąć. Jednak po pewnym czasie staje się on problemem. Logopedzi rekomendują jak najwcześniejsze odstawienie tego akcesoria, gdyż w późniejszym okresie, źle wpływa on na rozwój dziecka. Może on powodować wadę wymowy i utrudnić samą naukę mowy. Odzwyczajenie małego człowieka od smoczka nie jest łatwym zadaniem, jednak istnieją pewne metody, które go ułatwią.

Kiedy zacząć odzwyczajanie dziecka od smoczka?

Jeśli dziecko było karmione piersią, rodzic powinien rozpocząć cały proces już między jego 4 a 5 miesiącem życia. W tym okresie odruch ssania zmniejsza się, przy czym dziecko ulega przyzwyczajeniu do tego gadżetu. Maluch w tym wieku ma krótką pamięć, a więc szybko zapomni o swoim towarzyszu. W przypadku kiedy dziecko było karmione butelką wówczas czynność ta będzie trochę utrudniona. Maluch, pijąc mleko z butelki, będzie przypominał sobie o smoczku, wtedy warto poczekać trochę dłużej na rezygnację z niego. Odzwyczajenie od tego przedmiotu powinno jednak nastąpić, najlepiej do 18 miesiąca życia. Zaleca się, aby maluch nie korzystał już w ogóle z niego, kiedy zaczną wyrastać mu pierwsze ząbki.

Jak oduczyć dziecko używać smoczka- popularne metody

Cały proces rezygnacji z dziecięcego ulubieńca jest trudny i czasochłonny. Rodzic powinien więc być cierpliwy i musi pamiętać, że odzwyczajanie od smoczka powinno przebiegać stopniowo. W ten sposób oszczędzi się maluchowi niepotrzebnego stresu. Warto zastosować którąś ze sprawdzonych już metod.

1. Dawanie dziecku smoczka jedynie na jego prośbę

Rodzic powinien schować smoczek i dawać go swojej pociesze jedynie w sytuacji, gdy się o niego upomina. Warto wiedzieć, że dzieci często sięgają po te gadżety ze zwykłego przyzwyczajenia, a nie z wyraźnej potrzeby.

2. Próba podmiany smoczka na inną zabawkę

W momencie, kiedy dziecko upomina się o smoczek, należy go zając zabawą. W ten sposób zapomni ono o przedmiocie i skupi uwagę na czymś innym. Można także spróbować wybrać się z dzieckiem na zakupy i zaproponować wymianę smoczka na wypatrzoną przez malucha zabawkę.

3. Ograniczenie czasu korzystania ze smoczka do pory nocnej

Metoda ta polega na stopniowym zmniejszaniu czasu, w jakim dziecko korzysta z akcesoria . Najpierw redukuje się czas w ciągu dnia, a potem w nocy, wyjmując dziecku smoczka po jego uśnięciu.

4. System nagród

Po samowolnym oddaniu gadżetu dziecko powinno zostać nagrodzone przez rodzica. Nagrody oddziałują na malucha motywująco. Po jakimś czasie można zaproponować mu całkowite rozstanie ze smoczkiem za ustaloną nagrodę.

5. Metoda na zepsuty smoczek

Rodzic może zaproponować dziecku zepsucie smoczka. Maluch zrozumie, że jest on mu zbędny i może z niego zrezygnować. 

6. Zabawa w oddanie smoczka

Inną metodą jest zaproponowanie dziecku oddanie smoczka, jakiejś osobie czy zwierzęciu. W ten sposób maluch będzie miał świadomość, że zrobił coś dobrego, dzieląc się swoją rzeczą.

7. Zmiana smaku smoczka

Często stosowaną techniką jest także zamoczenie smoczka w cytrynie czy musztardzie. Rodzic jednak powinien robić to ostrożnie. Niestety takie działania mogą spowodować spadek zaufania malucha do rodzica.

8. Odwracanie uwagi od smoczka

W codziennej zabawie rodzic powinien starać się jak najdłużej odwrócić uwagę dziecka od tego gadżetu. Zastosować można wszelakiego rodzaju zabawy rozwijające umiejętności malucha. Poprzez zabawę w malowanie czy układanie kloców, dziecko na długo zapomni o swoim ulubieńcu.

Jak oduczyć dziecko używać smoczka- czego nie powinno się robić?

Podczas oduczania dziecka od ssania smoczka należy pamiętać, aby nie robić tego, gdy:

  • dziecko narażone jest na stresujące sytuacje (wyjazd rodzica, wizyta w żłobku, szczepienie)
  • dziecko jest w okresie ząbkowania (smoczek niweluje ból związany z wyrzynaniem się zębów)
  • dziecko jest chore
  • przechodzi z karmienia butelką na karmienie łyżeczką

You may also like