Uczucie niepokoju i strachu podczas ciąży jest dość powszechnym zjawiskiem typowym dla wielu przyszłych matek. Dotyczy to zwłaszcza dla tych kobiet, które przechodzą przez to po raz pierwszy. Choć naturalny, poród jest dość złożonym i odpowiedzialnym procesem, który wymaga podstawowej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu jego przebieg będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. W tym artykule przeczytasz o najważniejszych technikach, ćwiczeniach i sprawach, o których należy szczególnie pamiętać przed porodem.
Przygotowanie psychiczne
Pierwsza ciąża jest zwykle szczególnie trudna dla kobiety i bardzo często powoduje to duży dyskomfort psychiczny. Choć czasem faktycznie lęk może być uzasadniony, w niektórych przypadkach jest to po prostu wpływ fałszywych informacji z zewnątrz lub efekt nadmiernego niepokoju. Kursy przygotowujące do porodu to nie tylko doskonała okazja do miłego, pożytecznego spędzenia czasu, ale także pewny sposób na obalenie wielu mitów na temat ciąży i porodu. Można też czytać literaturę obejmującą tematy ciąży i rodzenia – upewni ona kobietę w tym, że nie ma w rzeczywistości żadnych powodu do obaw. W przygotowaniu psychologicznym konieczny jest też odpoczynek i relaks, a także dobre nastawienie, które zapewnią spacery na świeżym powietrzu, książki, filmy, muzyka, a także medytacja i rozmaite techniki psychologiczne. Z kolei masaż dla kobiet w ciąży to przyjemna i przydatna procedura, która złagodzi napięcie mięśni, ociężałość nóg oraz uciążliwy ból w dolnej części pleców. Zmniejsza także obrzęki oraz aktywuje krążenie krwi i wspomaga przepływ tlenu do dziecka poprawiając przy tym zdrowie i nastrój.
Regularne ćwiczenia
Ciąża jest poważnym obciążeniem dla organizmu kobiety, dlatego konieczne jest zadbanie o prawidłową kondycję fizyczną. Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na zdrowie każdej osoby i szczególnie ważne jest, aby pamiętać o tym na co dzień. Należy częściej spędzać czas na świeżym powietrzu, poruszać się więcej i włączyć chodzenie do codziennej rutyny. Nie można zapominać też o odpoczynku biorąc przy tym pod uwagę wszystkie ewentualne przeciwskazania. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży mają bardzo korzystny wpływ na kondycję fizyczną i przebieg porodu. Istnieją ich specjalne zestawy ukierunkowane na przygotowanie ciała kobiety do porodu. Ich głównym celem jest wzmocnienie mięśni biorących udział w porodzie, utrzymanie ogólnego napięcia i odpowiednia regulacja oddychania. Należy przy tym pamiętać, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest skuteczny tylko wtedy, gdy trening jest regularny. Pływanie może być również naturalnym treningiem relaksacyjnym, który może pomóc podczas porodu, ponieważ relaks i odpoczynek przydają się szczególnie między skurczami. Prawidłowe oddychanie podczas ciąży też odgrywa bardzo ważną rolę i jest jednym z kluczy do zdrowego i bezbolesnego porodu. Za pomocą ćwiczeń oddechowych można pozbyć się dyskomfortu, a przy tym pomagają przezwyciężyć niepokój, uspokajają i relaksują, poprawiają krążenie krwi, łagodzą duszność i są dobre dla dziecka.
Spakowanie odpowiedniego ekwipunku
Zarówno w ciąży, jak i podczas porodu, a także w okresie poporodowym należy zastanowić się nad najważniejszym ekwipunkiem. U progu tego ważnego życiowego wydarzenia trzeba przygotować się do pobytu w szpitalu, aby zapewnić maksymalny komfort i aby nie zabrakło najpotrzebniejszych rzeczy. Będzie ich mnóstwo: dokumenty, akcesoria higieniczne, ubrania, artykuły osobiste i wiele, wiele innych. Należy przygotować dokładną listę i powoli zacząć zbierać przedmioty. Lepiej jest to zrobić z wyprzedzeniem, aby w najważniejszym momencie nie tracić czasu na stresujące pakowanie się w pośpiechu. Jeśli matka wybrała już szpital położniczy i podpisała umowę, warto wcześniej dowiedzieć się o liście rzeczy dopuszczonych do użytku, ponieważ może się ona znacznie różnić dla każdej instytucji. Praktyka potwierdza, że najwygodniej jest zebrać wszystko w jednej walizce lub torbie: upraszcza to transport, a ponadto eliminuje ryzyko zapomnienia o jakimś ważnym szczególe. Odpowiednio spakowana torba da poczucie ulgi przyszłej mamie i pozwoli na spokojne przygotowywanie się do porodu na innych, ważnych życiowych płaszczyznach.